Strona głównaUrodaJak dbać o skórę zimą

Jak dbać o skórę zimą

Zima nie jest ulubiona porą naszej skóry. Mróz, silny wiatr i ciągłe zmiany temperatury mogą spowodować wysuszenie, pękanie, uczucie ściągnięcia, zaczerwienienia, podrażnienia. Aura nie jest jednak wszechwładna, możemy obronić się przed wspomnianymi dolegliwościami dzięki odpowiedniej pielęgnacji.
Jak dbać o skórę zimą [© Springfield Gallery - Fotolia.com] Skóra funkcjonuje odpowiednio i ładnie wygląda, gdy przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych chroni ją płaszcz wodno-lipidowy naskórka. Wobec różnorodnych czynników jego funkcje są osłabione, a to ma bezpośrednie przełożenie na stan skóry. Zima bywa niezwykle urokliwą porą, ale trudniej w tym czasie o odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie skóry. Poniżej przedstawiamy kilka rad, jak dbać o skórę w okresie zimowym.

• Stosuj odpowiednie kosmetyki.

Krem na zimę powinien być bogaty w składniki odżywcze. Lekka emulsja stosowana zwykle latem tu nie wystarczy. Preparaty przeznaczone do pielęgnacji skóry zimą musza zawierać substancje tłuszczowe konieczne do ochrony przed mrozem i wiatrem. W kremach polecanych zimą zwykle znajdują się składniki, które wytwarzają powlokę ochronną i odbudowują płaszcz lipidowy, są to m. in.: oleje roślinne, oleje mineralne, woski, masło kakaowe, masło shea, kwasy tłuszczowe, alkohole tłuszczowe. Krem powinien wykazywać też działanie kojące i redukować podatność na podrażnienia. Poza wspomnianymi składnikami, kosmetyki rekomendowane zimą powinny zawierać wysokie filtry przeciwsłoneczne. Od śniegu odbija się bowiem 80% promieni UV, skóra jest więc często niemniej narażona na ich negatywne działanie (promienie UV uszkadzają komórki i powodują przedwczesne starzenie się skóry) niż latem.

• Użyj preparatów ochronnych na kilkanaście minut przed wyjściem.

To umożliwi ich wchłonienie i wytworzenie warstwy ochronnej. Natłuszczony naskórek jest bardziej odporny na wiatr i mróz.

• Nie tylko skóra twarzy wymaga ochrony.

Przed wyjściem na zewnątrz warto posmarować kremem nie tylko twarz, ale i np. uszy, bowiem nikła ilość gruczołów w ich skórze czyni je bardzo narażonymi na negatywny wpływ zimowej aury. Szczególnej pielęgnacji wymagają też dłonie. Czynniki pogodowe w połączeniu z detergentami, na których działanie nasze ręce są narażone coziennie, mogą powodować wysuszenie i podrażnienie skóry. Ponadto, warto pamiętać, że skóra całego ciała wymaga pielęgnacji - poleca się używanie balsamów po kąpieli, ponieważ ciepłe zimowe ubrania znacznie wysuszają skórę.

• Detergenty wzmagają problem.

Warto unikać mydła i substancji myjących z zawartością alkoholu, powodują bowiem zaburzenia produkcji sebum zabezpieczającego przed wysuszaniem. Rekomendowane są
łagodne żele, mleczka, śmietanki kosmetyczne o neutralnym pH. Należy też pamiętać, aby nie myć twarzy bezpośrednio przed wyjściem na zewnątrz.

• Nawilżaj powietrze w pomieszczeniach mieszkalnych.

I w pracy - jeśli to możliwe. Gdy włączone jest ogrzewanie, a okna przez większość czasu zamknięte, powietrze staje się suche i negatywnie wpływa na nasz organizm - także, na skórę. Można stosować specjalne urządzenia do nawilżania powietrza, ale można też robić to poprzez umieszczenie tradycyjnych nawilżaczy na kaloryferach. Warto do nawilżania używać nie zwykłej wody z kranu, ale wód bogatych w makro- i mikroelementy Taka woda zbogaca też atmosferę w pomieszczeniach w jod i inne minerały oraz nawilża i oczyszcza powietrze z pyłów oraz alergenów.

• Ubierz się odpowiednio.

Gdy na dworze jest mroźno, powinniśmy ubierać się „na cebulkę". Dzięki warstwom, pomiędzy kolejnymi częściami ubrań, wytwarza się ciepłe powietrze, które nas ogrzewa. Z drugiej strony, jeśli robi się cieplej łatwiej nam się pozbyć nadmiaru odzienia. Przegrzanie i pocenie się intensyfikuje wszelkie problemy skórne. Konieczne są też czapka i rękawiczki. Unikaj również ekspozycji ust w czasie zimowej aury pogody; okrywaj się szalem podczas wietrznych, chłodnych dni.

• Zbilansowana dieta pomaga pielęgnować skórę.

To, co jemy, ma wpływ na wygląd naszej skóry. Tak bowiem dbamy o nią „od wewnątrz". Aby skóra była jędrna i gładka, trzeba stosować urozmaiconą dietę. Istotne znaczenie w efektywnym odżywianiu skóry mają: witaminy z grupy B, witaminy A, C i E, kwasy tłuszczowe omega-3, jod, żelazo, selen. Niedobór któregoś ze składników powoduje problemy skórne i intensyfikuje te już istniejące.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 14:03:34, 09-11-2009 Wieslaw_ww

    Nie dość, że kiedyś mi żona kazała pić tran ( no fakt, teraz mi smakuje), to jeszcze każe mi się jakimiś kremami smarować... oj tego to nie znoszę. Strasznie te kremy są tłuste!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy