Strona głównaUrodaJak często należy myć włosy

Jak często należy myć włosy

Warto codziennie brać prysznic, by zadbać o odpowiednią higienę ciała, ale jeśli chodzi o pielęgnację włosów, ich tak częste mycie może je osłabić.
Jak często należy myć włosy [Fot. Cheangchai - Fotolia.com]
Mimo tego, że różni ludzie mają różne , ogólnie rzecz ujmując, warto je myć co dwa-trzy dni. Codzienne traktowanie ich szamponem może być prowadzić do tego, że staną się słabsze i będą wyglądały mniej zdrowo.

Włosy mogą być w lepszej kondycji, gdy myje się je szamponem co dwa-trzy dni, a w dni pomiędzy nimi - płucze jedynie wodą. Można też dodatkowo używać wówczas odżywki, tak jednak, by nie nakładać jej na całą długość włosów, a tylko na ich końce. Dzięki temu zostaną lepiej odżywione, ale nie będą się przetłuszczały.

Nie warto zaś codziennie używać szamponu, ponieważ prowadzi to do nadmiernego zmywania sebum, czyli naturalnie wytwarzanego przez skórę tłuszczu, który chroni ją i włosy przed wysuszaniem, w tym przed utratą ważnych składników odżywczych.
Wyjątkiem może być sytuacja, gdy włosy wyjątkowo szybko i intensywnie się przetłuszczają, a także gdy dany człowiek nadmiernie się poci - wówczas codzienne mycie nie wywoła szkodliwych skutków.

Jednocześnie dermatolodzy zwracają uwagę, że zbyt rzadkie mycie włosów prowadzi do nagromadzenia się tłuszczu na skórze głowy, co z kolei sprzyja namnażaniu się drożdży, które naturalnie żyją na , a to skutkuje . Co więcej, zbyt duża ilość sebum przekłada się na zaburzenia poziomu hormonu DHT, który jest odpowiedzialny za utratę włosów, więc dodatkowo wzmaga ten proces.

Optymalna więc to taka, która jest dostosowana do rodzaju włosów i stylu życia. Trzeba wziąć pod uwagę sposób codziennego funkcjonowania. Przykładowo, jeśli intensywnie się trenuje, można myć włosy częściej.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy