Strona głównaUrodaJak bezpiecznie szczotkować długie włosy - pomaga matematyka...

Jak bezpiecznie szczotkować długie włosy - pomaga matematyka...

Ten, kto kiedykolwiek musiał czesać długie włosy, wie, że supełki to koszmar. Wystarczy jednak odpowiednia technika, by ułatwić sobie zadanie. Trzeba zacząć od dołu, stopniowo przechodzić krótkimi pociągnięciami szczotki w kierunku skóry głowy i stosować preparat ułatwiający rozczesywanie, gdy jest to konieczne.
Jak bezpiecznie szczotkować długie włosy - pomaga matematyka... [fot. Engin Akyurt from Pixabay]
Matematycznie do problemu podszedł prof. L. Mahadevan z Harvard John A. Paulson School of Engineering and Applied Science, który zajmuje się m. in. geometrią i mechaniką rozplątywania, a one mają szereg zastosowań, w tym w produkcji tekstyliów i procesów chemicznych, takich jak przetwarzanie polimerów.

Wraz z kolegami Mahadevan wyjaśnił, dlaczego wspomniana technika szczotkowania stosowana przez tak wielu ludzi jest najskuteczniejszą metodą rozczesywania czupryny.

Aby uprościć problem, uczeni przeprowadzili symulację na dwóch spiralnie splecionych włóknach, a nie na włosach z całej głowy. - Korzystając z tego modelu, badamy rozplątywanie podwójnej helisy za pomocą pojedynczego zęba grzebienia, który porusza się wzdłuż niej, pozostawiając po sobie dwa rozplątane włókna - mówi Thomas Plumb Reyes, współautor badań. - Zmierzyliśmy siły i odkształcenia związane z , a następnie przeprowadziliśmy symulację numeryczną - dodaje.

Krótkie pociągnięcia, które zaczynają się na swobodnym końcu i przesuwają się w kierunku zasupłanej części, usuwają sploty, tworząc przepływ matematycznej wielkości zwanej »gęstością połączeń«, która jest cechą ilości splecionych ze sobą pasm , wyjaśniają uczeni.

Naukowcy określili również optymalną minimalną długość każdego pociągnięcia - każde mniejsze sprawia, że rozczesywanie wszystkich splotów trwa i trwa, a dłuższe byłoby to zbyt bolesne.

Teraz uczeni chcą przebadać mechanikę szczotkowania kręconych oraz ich reakcji na wilgotność i temperaturę, co może matematycznie zrozumieć zasadę oczywistą dla każdego, kto ma loki - nigdy nie czesz włosów suchych.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy