Strona głównaUrodaGdy wilgotna skóra nie oddycha

Gdy wilgotna skóra nie oddycha

Nieodpowiednie buty, nieprzewiewna odzież, a nawet pozostałości proszku do prania w ubraniu mogą być przyczyną powstania bolesnego problemu. Uważaj, bo łatwo odparzyć skórę!
Gdy wilgotna skóra nie oddycha [Fot. pimonpim - Fotolia.com] Wyższa temperatura, , tarcie wilgotnej skóry o skórę lub ubranie i powstaje odparzenie. Ta bardzo nieprzyjemna i bolesna dolegliwość może pojawić się bardzo szybko, ale wcale nie tak łatwo się jej pozbyć.

Powstawanie

są skutkiem wysokiej temperatury i nadmiernej wilgotności. Mogą tworzyć się praktycznie w każdym miejscu na ciele, jednak szczególnie narażone na nie są miejsca pomiędzy fałdami skóry, pod pachami, w pachwinach, pod piersiami, na stopach czy udach. Do powstawania tych dolegliwości w dużym stopniu przyczyniają się nadmierne pocenie, otyłość oraz brak odpowiedniej higieny. Odparzenie jest reakcją skóry na przegrzanie, wysuszenie, przylegające i nieprzewiewne buty, pozostałości środka piorącego w ubraniach czy też noszenie odzieży wykonanej z tworzywa sztucznego.

W efekcie tarcia o siebie wilgotnych i rozgrzanych partii skóry lub skóry o ubranie tworzy się czerwona i obrzęknięta rana, z której często sączy się płyn surowiczy. Warto mieć na uwadze, że osoby ze skórą suchą, wrażliwą, alergiczną czy atopową są bardziej narażone na powstawanie tego typu dolegliwości, gdyż ich skóra ma słabszą barierę ochronną. Odparzone miejsca stanowią duże zagrożenie zakażenia bakteryjnego lub grzybicznego.

Choć jest to częsty problem niemowląt, jednak nie omija dorosłych. Najczęściej dotyka osób otyłych, u których podrażnienia występują w fałdach skórnych, w okolicach pachwin, pod piersiami i pachami. Miejsca te charakteryzują się nadmierną potliwością a przez bark dostępu powietrza tworzą się odparzenia. Tego typu problemy skórne mogą wystąpić również u osób uprawiających sporty, podczas wykonywania ćwiczeń i tarcia o siebie rozgrzanych i wilgotnych od potu partii ciała. Odparzenia powstają również u osób unieruchomionych w łóżku, a u osób starszych mogą szybko tworzyć się z nich odleżyny w postaci głębokich ran.

Zapobieganie

W celu uniknięcia odparzeń najlepiej starać się zniwelować ocieranie skóry. Miejsca nadmiernie pocące się oraz narażone na tarcie powinny pozostawać suche. Można lub mąki ziemniaczanej. Osoby uprawiające aktywnie sporty powinny w trakcie ćwiczeń nosić specjalną przewiewną odzież sportową odprowadzającą wodę. Osoby otyłe, które nadmiernie się pocą, powinny natomiast często i starannie pielęgnować ciało, nosić bawełniane, przewiewne ubranie oraz bieliznę z nogawkami chroniącymi wewnętrzną stronę ud przed ocieraniem. Miejscach szczególnie narażone na podrażnienia warto smarować maściami lub kremami natłuszczającymi w celu zmniejszenia tarcia.

Leczenie

Odparzonej skórze należy koniecznie zapewnić dostęp świeżego powietrza poprzez np. przewiewne ubranie. Zmienione miejsca na ciele można oczyścić solą fizjologiczną albo umyć przegotowaną wodą i dobrze osuszyć. Następnie warto zastosować preparaty apteczne, a jeśli odparzenia są rozległe lub dotyczą owłosionych miejsc można użyć tego samego preparatu w postaci płynu na skórę. Głębokie odparzenia, przechodzące wręcz w odleżyny, trzeba często myć mydłem do skóry wrażliwej, dobrze osuszać oraz smarować maścią z tormentiolem.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć