28-10-2022
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Okazuje się, że cechy niefizyczne mają wpływ na postrzeganie atrakcyjności,a piękno to coś więcej niż to, co rejestrują oczy.
Ludzie postrzegają atrakcyjność fizyczną inaczej, gdy patrzą na tych, których znają, w porównaniu z nieznajomymi.
Badania sugerują, że fizycznie atrakcyjne cechy obejmują wysoki stopień symetrii twarzy, w tym oczy o identycznym kształcie i rozmiarze oraz stosunek talii do bioder wynoszący 0,7 dla kobiet i 0,9 dla mężczyzn. Takie wyniki jednak uzyskuje się, gdy ludzie mają ocenić atrakcyjność fizyczną nieznajomych osób i na podstawie wygenerowanych komputerowo obrazów.
- Jakkolwiek to pokazuje, jakie cechy ludzie uważają za fizycznie atrakcyjne, pomijane są aspekty niefizyczne, które mogą wpływać na postrzeganie piękna innej osoby. Ludzie widzą atrakcyjność fizyczną inaczej, gdy znają pozostałe cechy tej osoby, zwykle niewidoczne dla obcych - wyjaśnia Kevin Kniffin z Uniwersytetu Binghamton.
W przypadku ludzi wartość potencjalnych partnerów społecznych zależy od cech niefizycznych (czyli tego, czy są chętni do współpracy, odważni, pracowici, inteligentni, można na nich liczyć, itd.) nie mniej niż od tych fizycznych, takie jak wygląd skóry i symetryczne rysy. Wynika z tego, że w podświadomej ocenie należy uwzględnić niewidoczne oczyma aspekty - mówi David Sloan Wilson, współautor badań.
- Jak pokazały badania niefizyczne cechy - o których wiedzą tylko znajomi, takie jak to, na ile dana osoba jest lubiana, szanowana i dąży do podobnych celów - miały duży wpływ na postrzeganie - wyjaśnia Wilson.
Eksperci mają nadzieję, że te odkrycia mogą zachęcić do ponownego przemyślenia wartości , szczególnie, jeśli wiąże się ona z ryzykiem. - Jeśli chcesz zwiększyć swoją atrakcyjność fizyczną, bądź wartościowym partnerem społecznym - radzą autorzy.
Wystarczy przypomnieć Abrahama Lincolna. - Za życia był uważany za tak brzydkiego, że kiedyś zażartował: „Gdybym miał dwie twarze, sądzisz, że nosiłbym właśnie tę?" Jednak jego cechy fizyczne stały się uwielbiane, nie ze względu na fizyczne cechy jako takie, ale ze względu na to, co reprezentują - zauważa Wilson.
Na podstawie: