Strona głównaUrodaFarbowanie włosów

Farbowanie włosów

Symbol starzenia czy też znak dostojnego wieku? Co do siwizny zdania są podzielone. W każdym razie ci, którzy niechętnie oglądają srebrne nitki na swych skroniach, łatwo mogą się ich pozbyć. Wystarczy odpowiednia farba i czupryna może mieć niemal każdą barwę. Zresztą, nie tylko siwe włosy skłaniają do koloryzacji, popularność farb, szamponów, czy kremów rozjaśniających jest ogromna, bowiem dzięki nim łatwo można zmienić image w każdym wieku.
Przyczyny, dla których farbujemy włosy są różne - nie podoba nam się naturalny kolor włosów, chcemy zmienić swój wizerunek, bądź też ukryć oznaki starzenia się. Jedno jest pewne - dla nieobeznanych rynek produktów do koloryzacji jest prawdziwym polem minowym. Wybór odpowiedniego środka koloryzującego, zarówno pod względem jakości, jak i barwy, gra tu kluczową rolę.

Farba czy szampon?

Pierwsza decyzja, jaką trzeba podjąć, dotyczy tego, czy chcemy poddać swoje włosy koloryzacji trwałej, czy też czasowej. W jednym i drugim przypadku są pewne ograniczenia.

Szampon należy wybrać, jeśli chcemy uczynić naturalny kolor włosów bardziej intensywnym. Nie można liczyć na to, że preparat tego rodzaju diametralnie zmieni barwę włosów, zwykle przyciemnia je czy rozjaśnia o ton lub dwa. Przy czym pamiętać trzeba o zmywalności szamponu, która można następować w sposób nieregularny i trudny do kontroli. Szampony koloryzujące są polecane osobom, które nie chcą znaczących zmian barwy i mają do 15% siwych włosów.

Farba zapewni trwały kolor (oczywiście już po kilku tygodniach pojawią się odrosty i koloryzację trzeba powtórzyć) - także znacznie odmienny od naturalnego. Trzeba się jednak liczyć z tym, że w wyniku takiej koloryzacji włosy zwykle stają się słabsze i bardziej podatne na uszkodzenia. Farby zawierają amoniak w różnym stężeniu i utleniacze, które wnikają w strukturę włosów powodując ich niszczenie.

Ponadto, o czym ostrzegają producenci, stosowanie farb może wywołać reakcje alergiczne (ma to miejsce u około 5% stosujących farby). Dlatego na 24 godziny przed ich użyciem poleca się wykonanie testu alergicznego. Przy czym wobec uzasadnionych wątpliwości, lepiej jest skonsultować się z dermatologiem niż samodzielnie testować farbę „za uchem". Bezwzględnie trzeba zrezygnować z tego rodzaju koloryzacji, jeśli doświadczyło się już reakcji alergicznej po farbowaniu lub skóra głowy jest podrażniona.

Pewnym kompromisem między wspomnianymi produktami jest zmywalny krem koloryzujący. Nadaje naturalny, lśniący kolor na czas 6-8 tygodni. Nie zawiera amoniaku i pokrywa pierwsze siwe włosy. W tym przypadku jednak- nie można liczyć na tak znaczne efekty, jak przy użyciu farby.

Jaki kolor wybrać?

© CandyBoxPhoto - Fotolia.comDobranie odpowiedniego koloru to nie nauka, trudno tu o niezawodny algorytm. Sprawa jednak nie jest tak trudna - najbardziej adekwatna jest barwa, która współgra z odcieniem skóry i kolorem brwi. Trzeba też zdecydować, czy pokrywać preparatem wszystkie włosy, czy też poddać koloryzacji pasemka, które również dadzą efekt rozjaśnienia, bądź przyciemnienia włosów.

Na opakowaniach środków barwiących zawsze zawarte są informacje o efekcie koloryzacji. jest on zależny od dotychczasowego koloru włosów. Jednakże, weź pod uwagę fakt, że rezultat może się różnić od oczekiwanego, barwa na opakowaniu nie odzwierciedla dokładnie efektu farbowania. Fryzjerzy radzą, by wybierać kolor o ton jaśniejszy od tego, który przypadł nam do gustu. Poza tym, przewidywalność wyniku koloryzacji jest największa, gdy mamy naturalne włosy.

Niektóre panie wyglądają dobrze w dowolnym kolorze (tu można przywołać np. Lindę Evangelistę), ale większość kobiet - nie. Dlatego warto dobrze przeanalizować decyzję o wyborze barwy. Jeśli miałaś blond włosy jako dziecko, prawdopodobnie będą wyglądać dobrze także w wieku dorosłym. Blondy pasują również tym, którzy mają jasną, zaróżowioną skórę i niebieskie lub zielone oczy.

Jeśli masz bardzo bladą skórę i brązowe włosy, zastanów się nad rozjaśnieniem. Intensywne ciemne odcienie mogą postarzać.

Jeśli chodzi o rudawe odcienie, prawie każdy może sobie na nie pozwolić. Trudno jednak samodzielnie wybrać adekwatną barwę. Warto udać się profesjonalne konsultacje. Wiele kobiet wpada w panikę, gdy po samodzielnym farbowaniu na rdzawy odcień ich oczom ukazuje się efekt w postaci pomarańczowej czupryny.

Często na opakowaniach produktów barwiących zawarta jest rekomendacja -do jakiego typu urody adekwatna jest dana farba. Jeśli masz wątpliwości co do wyboru, poradź się swojego fryzjera.

Kilka wskazówek i informacji

• Dokładnie czytaj informacje o produkcie i postępuj zgodnie z instrukcją. Zbyt krótkie trzymanie farby nie da oczekiwanego efektu, zbyt długie może doprowadzić nawet do skruszenia się włosów.

• Poleca się zmieniać kolor włosów o jeden - dwa odcienie jaśniejszy, bądź ciemniejszy od naszego naturalnego. W przypadku większe zmiany, należy użyć preparatu rozjaśniającego.

• Włosy delikatne są bardziej podatne na rozjaśnianie niż mocne i grube.

• Warto nakładać farbę na nieumyte włosy, naturalne substancje zabezpieczające zmniejszą ryzyko wystąpienia alergii.

• Między zastosowaniem farby z utleniaczami a trwałą ondulacją zrób przynajmniej siedmiodniową przerwę.

• Przed nałożeniem preparatu poleca się nanieść tłusty krem na skórę czoła i szyi, to zapobiegnie podrażnieniom.

• Jeśli dojdzie do przebarwień skóry, które nie dają się zmyć wodą z szamponem, powinny ustąpić pod wpływem wacika nasączonego alkoholem lub sokiem z cytryny.

• Po ufarbowaniu włosów należy unikać kąpieli w morzu i basenie. Sól morska i chlor wchodzą w reakcje farbami do włosów.

Pielęgnacja włosów farbowanych

Włosy farbowane wymagają szczególnej pielęgnacji. Środki barwiące, szczególnie te z zawartością amoniaku, wykazują niepożądane działanie. Włosy stają się słabsze i matowe.
Warto wybierać produkty koloryzujące z substancjami odżywczymi, które korzystnie na kondycję włosów już w czasie procesu farbowania.

Należy stosować odżywki przeznaczone do włosów farbowanych - pomogą zachować kolor i wzmocnią włosy. Jasne pasemka można podkreślić używając szamponów do włosów jasnych - z wyciągiem z rumianku. W przypadku włosów ciemnych poleca się kosmetyki z czarną herbatą i korą dębu.

Blasku włosom można przydać aplikując żel, wosk, piankę lub nabłyszczacz w sprayu.

Fot. © CandyBoxPhoto - Fotolia.com

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 08:50:14, 15-05-2010 lusia 60

    Bardzo wyczerpujący artykuł,dowiedziałam się z niego wszystkiego co chciałam wiedzieć a czego nie znalazłam w instrukcji dodanej do farby.Serdecznie dziękuję.
  • 14:14:52, 17-05-2010 Regina_108

    Bardzo ciekawy artykuł.Ja właśnie planuję coś zrobić ze swoimi siwymi włosami.Dziękuję.
  • 06:43:27, 29-05-2010 zrycla

    A ja uwarzam że śiwe włosy są piękne to nie tylko moje zdanie Wiadomo że farby niszczą a natury nie da się oszukac
  • 11:53:18, 24-08-2013 PR CLUB

    Warto pamiętać o tym, że jednorazowy test na alergię nie wyklucza uczulenia w przyszłości na tę samą farbę. Taki test powinno się robić KAŻDORAZOWO przed farbowaniem, ponieważ producenci często zmieniają skład mieszanek. Objawem alergii może być początkowo uporczywy "łupież", który tak naprawdę łupieżem nie jest. Albo zaczerwienienie lub swędzenie po użyciu farby - zarówno na samej głowie ale także za uszami lub w połączeniu włosów z czołem . W przypadku wystąpienia takich objawów warto zrobić testy alergiczne - zwłaszcza na parafenylodwuaminę - skutki uczulenia mogą być tragiczne w skutkach.


    A dla alergików: polecam naturalną chnę, która występuje w kilku odcieniach (kombinacje indygo, chny itp.)Przed jej nałożeniem także warto zrobić test na alergię. Chna jest bardziej czasochłonna niż farba, ale zdrowsza.
    ... zobacz więcej
  • 16:16:20, 14-03-2014 ~gość: 31.183.3.xxx

    Mnie się podobają srebrne /siwe/pasma wlosow uważam iż dodaja one uroku
  • 18:50:37, 14-03-2014 Lila

    Mnie też, szczególnie u panów.
  • 19:36:26, 14-03-2014 babciela

    Lilu- a jeszcze bardziej lubię u panów "szpaka". U pań lubię kolorowe.
  • 22:41:23, 14-03-2014 toy_

    Cytat:
    PR CLUB
    skutki uczulenia mogą być tragiczne w skutkach.

    wow!
  • 17:58:45, 06-02-2016 kometa2

    Jestem 70+, całe życie byłam brunetką, od 20 lat farbuję włosy, proszę o radę jaką farbę wybrać, by była nieszkodliwa, a farbowała na ciemny brąz. Oreal? Joanna? Garnier? Soss? Gubię się w tym...
  • 12:56:33, 07-02-2016 Basko

    Cytat:
    kometa2
    Jestem 70+, całe życie byłam brunetką, od 20 lat farbuję włosy, proszę o radę jaką farbę wybrać, by była nieszkodliwa, a farbowała na ciemny brąz. Oreal? Joanna? Garnier? Soss? Gubię się w tym...

    Proponuję : Joanna - dziki brąz numer 222. A tak na marginesie- ja też jestem brunetką, też malowalam ostatnio wlaśnie na ladny braż, ale ostatnio robię pasemka-zdecydowanie odmładzaja. Na czubku głowy zostawiam brązowy kolor i pasemka jasne. Spróbuj jeszcze teraz zimowa porą gdy nosi się czapkę, jak bedziesz się źle czula zawsze możesz włosy przyciemnić. Pozdrawiam
    ... zobacz więcej

Strony : 1 2 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy