Strona głównaUrodaDomowe sposoby na śnieżnobiały uśmiech szkodzą zębom

Domowe sposoby na śnieżnobiały uśmiech szkodzą zębom

Piękny, biały uśmiech jest obiektem marzeń każdego z nas. Wielu chce uzyskać ten efekt bez wizyty u dentysty czy stosowania pasty do zębów. W sieci można znaleźć wiele domowych sposobów na wybielanie zębów z zastosowaniem cytryny, sody oczyszczonej czy węgla. Dentyści stanowczo odradzają tego typu kuracje – mogą one prowadzić do nieodwracalnych zniszczeń szkliwa.
Domowe sposoby na śnieżnobiały uśmiech szkodzą zębom [© Kurhan - Fotolia.com] Cytryna, soda oczyszczona, sól i węgiel wiodą prym, jeśli chodzi o opisywane w internecie sposoby na zębów bez użycia pasty wybielającej czy wizyty u dentysty. Dentyści nie pozostawiają złudzeń, każdy z tych związków działa destrukcyjnie na szkliwo zębów. Niektóre z nich są jednocześnie niebezpieczne dla tkanek miękkich w jamie ustnej – i śluzówki.

- Długotrwały kontakt zębów z cytryną może doprowadzić do osłabienia szkliwa, zęby staną się wtedy podatne na próchnicę – wyjaśnia dr Iwona Gnach-Olejniczak, stomatolog z kliniki UNIDENT UNION Dental Spa we Wrocławiu. Agresywna cytryna zaszkodzi także dziąsłom. – Nie oznacza to, że należy w ogóle unikać cytrusów, są one przecież pełne dobroczynnej witaminy C. Pijmy je w formie soków, najlepiej przez słomkę. Ale absolutnie nie płuczmy sokiem z cytryny jamy ustnej – dodaje ekspert.

Sól wcierana w szkliwo także może je uszkodzić. Dodatkowo ma silne działanie zakwaszające środowisko jamy ustnej, a wysokie pH to idealne warunki do rozwoju bakterii chorobotwórczych. Stąd czyszczenie zębów solą to prosta droga do rozwoju np. próchnicy.

A soda oczyszczona? - Działa na zasadzie abrazji, to znaczy że osady z powierzchni zębów są usuwane za pomocą tarcia – wyjaśnia dr Gnach-Olejniczak. Chwila, jest przecież wiele past do zębów, które także usuwają zanieczyszczania mechanicznie. – Tak, ale nawet najwyżej abrazyjne pasty nie są tak agresywne jak soda. Szczotkując zęby sodą ryzykujemy poważne uszkodzenia szkliwa i nadwrażliwość. Podobnie ma się sprawa z węglem. Czyszczenie nim to jak tarcie szkliwa papierem ściernym – wyjaśnia stomatolog i dodaje, że stomatolodzy polecają pasty niskoabrazyjne, które zamiast ścierać przebarwienia powierzchniowe po prostu je rozpuszczają. W trakcie kontrolnej wizyty u dentysty warto zapytać o rodzaj pasty wybielającej, którą powinniśmy stosować. Najlepsze z nich będą zwalczać osad i przebarwienia za pomocą naturalnych enzymów, redukując do minimum mechaniczne tarcie, za którym szkliwo zębów wcale nie przepada, nie mówiąc już o wrażliwych dziąsłach. – Na opakowaniach należy szukać informacji o współczynniku ścieralności, im niższy tym lepszy, np. 15 RDA. By sobie nie zaszkodzić, trzeba wybrać pastę odpowiednią właśnie dla nas – radzi wrocławska stomatolog.

Rodzaje specjalistycznych past wybielających:
  • Miłośnicy kawy i herbaty mogą używać specjalnych past dedykowanych nalotom, które pozostawiają na zębach ich ulubione napoje. Są tak opisane, by ułatwić wybór.
  • Pasty dla palaczy mają w składzie formułę usuwającą plamy i przebarwienia nikotyny i smółki drzewnej, nie naruszając szkliwa. Dodatkowo zmierzą się z zapachem tytoniu.
  • O delikatne dziąsła dbają specjalistyczne pasty, które, delikatnie usuwając osad i przebarwienia, zapobiegają i wspomagają leczenie chorób przyzębia. Mają w składzie odpowiednio dobrane wyciągi roślinne, przyspieszające gojenie m.in. z nagietka lekarskiego, szałwii, kasztanowca.
  • Przy nadwrażliwości zębów stosuje się specjalne pasty wybielająco-ochronne, które mają w składzie związki odbudowujące i wzmacniające szkliwo np. hydroskyapatyt, związki fluoru. Pasty zmniejszają także bolesność, typową dla nadwrażliwości.
  • Wybielające pasty antystarzeniowe. Tak jak skóra z wiekiem zaczyna pokrywać się zmarszczkami i traci jędrność, tak zęby – żółkną i matowieją. Dzieje się tak z powodu demineralizacji szkliwa, które traci gęstość, staje się żółte i porowate. Formuła anti-age wzmacnia szkliwo, dzięki czemu zęby stają się bielsze oraz bardziej odporne na próchnicę. Pasty przeciwstarzeniowe mogą zawierać przeciwutleniacze, zwalczające wolne rodniki, które są przyczyną starzenia się dziąseł.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 12:13:03, 27-02-2017 ~gość: 109.243.154.xxx

    ja polecam wybielanie żelem i to w każdym wieku,miałem efekty już od pierwszego użycia,popytajcie w swoich gabinetach
  • 12:58:38, 12-06-2017 cudak3

    Niektórzy patrzą sceptycznie na wybielanie zębów, że niby niszczy szkliwo itp Dlatego znalazłam ostatnio ciekawy artykuł na temat wybielania i utrzymania białęgo efektu domowymi sposobami http://amantis.pl/jak-miec-biale-zeb...a-zdrowe-zeby/ każdy z nas marzy o śnieżnobiałym uśmiechu.
  • 07:19:18, 19-06-2017 wesolysenior

    wybielanie ogólnie źle wpływa na zdrowie zębów bo osłabia szkliwo i zęby są bardziej podatne na uszkodzenia. Ja żeby zachować naturalną biel zębów stosuję wybielające pasty kupowane w aptece oraz regularnie płukam usta płynami antybakteryjnymi.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy