Strona głównaUrodaDobry sen naprawdę zapewnia młody wygląd: odbudowuje kolagen

Dobry sen naprawdę zapewnia młody wygląd: odbudowuje kolagen

Jakość i długość snu w nocy może mieć ogromny wpływ zarówno na ogólny stan zdrowia, jak i na skórę. Właśnie odkryto, że jeden z rodzajów kolagenu odbudowuje się jedynie podczas snu.
Dobry sen naprawdę zapewnia młody wygląd: odbudowuje kolagen [fot. StockSnap from Pixabay]
Sen jest kluczowy dla tego, by mieć energię w ciągu dnia i móc się koncentrować na codziennych zadaniach, ale oddziałuje także na nasz wygląd. Aby zadbać o urodę, trzeba się dobrze wysypiać.

Nowe badania potwierdzają, że mechnizm zegara biologicznego zwiększa zdolność organizmu do zachowania odpowiedniej kondycji ciała i zapobiega .

Podczas snu zachodzą procesy zdrowienia skóry, jak również jej odnowy, czy pozbywania się toksyn. Niedostateczny odpoczynek zatem zaburza te podstawowe dla wyglądu funkcje organizmu. Co więcej, podczas snu nasza skóra uzyskuje dodatkowe nawilżenie, które pozwala ją wygładzić i zapobiec tworzeniu się .

Teraz odkryto, jak dobry sen wpływa na , ważny budulec skóry. Okazuje się, że istnieją różne typy tego białka. Jeden z nich w pełni formuje się do około 17-go życia i nie ulega zmianie w późniejszych latach, nawet w późnej starości. To jego grubsza forma. Wyróżniony został także cieńszy rodzaj kolagenu, który z kolei rozpada się pod wpływem różnych czynników, takich jak ekspozycja na światło słoneczne, zanieczyszczenie powietrza, czy alkohol. Co istotne, jest uzupełniany czy odbudowywany właśnie podczas snu.

Podczas testów na myszach przez kilka godzin obserwowano zmiany zachodzące we włóknach kolagenów i ustalono, że kiedy gryzonie spały, „cieńszy" kolagen ulegał procesom naprawczym i łączeniu się z grubszymi włóknami.

Dlaczego jest to tak istotne? Kolagen stanowi niejako spojenie skóry, zapewnia jej elastyczność, jędrność, sprężystość i blask. Jego niedostatek wraz z czasem prowadzi do bruzd, marszczek i innych obajwów . Jak wskazują autorzy badań, chociaż istnieją rozmaite preparaty prokolagenowe, teraz jasne jest, że również sami możemy w naturalny sposób, po prostu dobrze sypiając, zadbać o odpowiedni poziom tego białka.

Na temat badań można przeczytać w magazynie Nature Cell Biology:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy