Strona głównaUrodaDlaczego egzema i przesuszenie skóry nasilają się zimą

Dlaczego egzema i przesuszenie skóry nasilają się zimą

Dermatolodzy wyjaśniają, dlaczego zimą wiele osób doświadcza egzemy i przesuszenia skóry.
Dlaczego egzema i przesuszenie skóry nasilają się zimą [fot.  PublicDomainPictures z Pixabay]
Testy z udziałem kilkudziesięciu osób pokazały, że poziom produktów rozpadu filagryny - białka, które pomaga w utrzymaniu funkcji ochronnej skóry - zmieniał się na policzkach i dłoniach w zależności od pory roku. Zaobserwowano też zmiany w obrębie korneocytów, komórek w najbardziej zewnętrznej części naskórka.

Dr Jacob Thyssen z Uniwersytetu w Kopenhadze wskazuje że badanie jasno pokazuje wpływ zmian klimatycznych i sezonowych na barierę ochronną skóry. Zarówno dzieci, jak i dorośli doświadczają zaczerwienienia policzków zimą na północnych szerokościach geograficznych, a u niektórych mogą nawet rozwinąć bardziej trwałe choroby skóry, takie jak wypryski atopowe i . Komórki skóry ulegają obkurczeniu i tym samym zmieniają swoją powierzchnię. Porada lekarska jest tu taka, że zimą ludzie powinni chronić skórę emolientami (produktami kosmetycznymi mającymi , natłuszczające i ochronne), a latem stosować .
Wiemy już, że wilgoć może wpływać na strukturę skóry i wpływać na rozwój jej chorób, takich jak . Wilgotność natomiast zmienia się w zależności od pory roku. Co więcej, zimą narażamy się na gwałtowne zmiany temperatury, przenosimy się z ogrzewanych pomieszczeń do zimnego otoczenia na zewnątrz, co może wpływać na naczynia włosowate, a długotrwała ekspozycja na wilgoć może osłabić funkcję barierową skóry. Biorąc pod uwagę, że problemy skórne to jeden z częstszych powodów wizyt u lekarza, te ustalenia pomogą lepiej sobie radzić z problemami skórnymi - uważa dermatolog Nina Goad.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy