Strona głównaUrodaDlaczego dobry sen oznacza młody wygląd

Dlaczego dobry sen oznacza młody wygląd

Biolodzy z Uniwersytetu w Manchesterze wyjaśniają, dlaczego odpowiedni sen może nas przygotować nas na obowiązki w nadchodzącym dniu. Odpowiednio nastawiony „zegar biologiczny" zwiększa naszą zdolność do dobrego funkcjonowania organizmu, gdy jesteśmy najbardziej aktywni. To zaś ma wpływ na proces starzenia się i wygląd.
Dlaczego dobry sen oznacza młody wygląd [fot. Architect and artist from Pixabay]
Wraz z wiekiem zegar biologiczny jest mniej precyzyjny, więc zrozumienie mechanizmu jego działania może pomóc odkryć niektóre tajemnice .

Nowe odkrycie rzuca światło na macierz zewnątrzkomórkową ciała, która zapewnia komórkom wsparcie strukturalne i biochemiczne w postaci tkanki łącznej, w tym kości, skóry, ścięgien i chrząstki.

Ponad połowa naszej masy ciała to właśnie taka macierz, a jej połowa zaś to kolagen. Odkryto, że istnieją dwa rodzaje włókienek, czyli struktur , które są tworzone przez komórki, łączące się w tkanki.

Grubsze włókienka o średnicy około 200 nanometrów są trwałe i „towarzyszą" nam przez całe życie, niezmienione od 17 roku życia. Jednakże cieńsze włókienka, mierzące 50 nanometrów są narażone na zniszczenie, gdy organizm spełnia rozmaite funkcje w ciągu dnia. Na szczęście, uzupełniają się one, gdy odpoczywamy w nocy.

W badaniach na myszach regularnie monitorowano stan kolagenu. Kiedy geny zegara biologicznego zostały u gryzoni dezaktywowane, cienkie i grube włókienka zostały losowo połączone.

Jeśli chodzi o białka, to właśnie kolagenu jest w organizmie najwięcej. Zapewnia on integralność, elastyczność i wytrzymałość tkanki łącznej
- Wydaje się, że ta nasza matryca powinna być podatna zużycie, ale teraz wiemy dlaczego, że nasz zegar biologiczny to element, który ją chroni - mówi prof. Karl Kadler. - Jeśli więc wyobrazisz sobie cegły w ścianach pokoju jako część stałą, farba może być uznana za część, którą należy co jakiś czas uzupełniać.

Jak uważają eksperci, z tego powodu dobry sen może być kluczowy dla i tempa procesu starzenia się.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy