Strona głównaUrodaCo zrobić, by uśmiech nie dodawał lat?

Co zrobić, by uśmiech nie dodawał lat?

Młoda twarz bez zmarszczek – to marzenie każdej kobiety, zwłaszcza, kiedy posiada cerę dojrzałą. Wiele z nas stosuje różnorodne metody, aby opóźnić proces starzenia się skóry. Tymczasem wiek może zdradzać także nasz uśmiech. Jakie sposoby pozwolą na jego odmłodzenie?
Co zrobić, by uśmiech nie dodawał lat? [© djma - Fotolia.com]

Po pierwsze: KOLOR

Młode szkliwo jest twarde, połyskujące, niebiesko-szare w odcieniu. U osób starszych odcień szkliwa zmienia się na pomarańczowy, jego warstwa jest coraz cieńsza, przez co zęby nie są już tak błyszczące i jasne. – Dlatego właśnie wybielanie daje efekt odmłodzenia uśmiechu – wyjaśnia dr Iwona Gnach-Olejniczak z wrocławskiej kliniki UNIDENT UNION Dental Spa. – Nie chodzi o to, by osiągnąć śnieżnobiałą barwę armatury łazienkowej. Każdy z nas ma zapisany w genach swój odcień uzębienia. Rozjaśnienie zębów o kilka tonów (we własnej, naturalnej barwie) to sposób na dyskretne odjęcie lat – dodaje ekspert.
Jak to zmienić?
Wybielaj zęby zawsze pod nadzorem lekarza. Do dyspozycji masz metody nakładkowe i gabinetowe. Zawsze przed wybielaniem usuwaj kamień, by sprawdzić, czy nie kryją się pod nim ubytki próchnicze. To ważne także dlatego, że już sama higienizacja potrafi rozjaśnić zęby w zadowalający sposób. Spektakularny powrót do młodości zapewniają licówki porcelanowe, które idealnie naśladują kolor, przezierność i strukturę zębów młodych. A ponieważ są coraz trwalsze, pozwalają cieszyć się młodym nawet 8-10 lat.

Po drugie: POŁYSK

Naturalną cechą młodych zębów jest połysk. Z wiekiem szkliwo ściera się, przez co uśmiech traci swój młodzieńczy blask. – Oblicza się, że w ciągu całego życia grubość szkliwa zmniejsza się z 1,5 mm do 0,5 mm – mówi stomatolog. Staje się ono porowate, a wtedy szybciej odkładają się na nim osady. Przez cienką warstwę przenikają też barwniki zawarte w pożywieniu. Zęby przebarwiają się, ciemnieją. – By zrozumieć znaczenie gładkiego szkliwa dla wyglądu uśmiechu, wystarczy wyobrazić sobie idealnie wypolerowaną, gładką karoserię auta. I zestawić jej połysk z wyglądem nadwozia samochodu klepanego, nadszarpniętego rdzą – opowiada dr Iwona Gnach-Olejniczak.
Jak to zmienić?
Ratunkiem dla pozbawionych blasku są dwa rodzaje zabiegów, które możesz zastosować równolegle. Pierwsze koncentrują się na odbudowie szkliwa (remineralizacja). Są wykonywane w gabinecie i kontynuowane w domu. Ratunkiem są także zabiegi mikroabrazyjne, polegające na mechanicznym polerowaniu szkliwa. Uzyskany w ten sposób połysk rozjaśni i odmłodzi twój uśmiech o kilka-kilkanaście lat.

Po trzecie: LINIA UŚMIECHU

Uśmiechnij się do siebie w lustrze. Widzisz, że kąciki ust szybują do góry. A jak układa się linia zębów? Czy podąża za układem warg, a może wręcz przeciwnie opada tam, gdzie zaczynają się przedtrzonowce? Jeśli tak, to znaczy, że masz tzw. odwróconą linię uśmiechu. – Linia brzegów siekaczy górnych powinna odpowiadać krzywiźnie dolnej wargi. Taki układ zapewnia młody i harmonijny wygląd – podkreśla dr Iwona Gnach-Olejniczak. Cechą zębów młodych jest także układ linii brzegów siecznych, który nazywamy skrzydłami mewy (gull shape). Te skrzydła tworzą krótsze od jedynek dwójki, idealnie gdy są krótsze o 0,5-1 mm.
Jak to zmienić?
Odtworzenie młodzieńczej linii uśmiechu przy niewielkich zaburzeniach jest możliwe za pomocą konturowania zębów. Przy większych zaburzeniach potrzebna może być interwencja ortodontyczna oraz bonding, czyli wymodelowanie licówek kompozytowych, bezpośrednio na fotelu dentystycznym oraz bez ingerencji w szkliwo pacjenta.

Po czwarte: MOTYLKI

Najbardziej kobiecą cechą uśmiechu są dłuższe jedynki, szczególnie gdy są delikatnie obrócone do siebie, jak skrzydła motyla (tzw. motylkowe ustawienie). Ten atrybut kobiecości wśród polskich celebrytek ma na przykład Anna Mucha. – Generalnie kobiece zęby są z natury delikatne, zaokrąglone, o miękkich kształtach. Mają przezierne krawędzie sieczne i inne proporcje między szerokością a długością.
Jak to zmienić?
Jeśli uważasz, że twoje zęby są zbyt masywne i kwadratowe, możesz dodać sobie kobiecości poprzez zabieg konturowania zębów. Dyskretne wygładzenie mocnych krawędzi da spektakularny efekt. Jeśli planujesz licówki, weź pod uwagę zasady kobiecego smile designu.
 
Strony : 1 2

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 23:38:49, 02-07-2016 Yes Dent

  Trzeba też pamiętać, że nie wszystkie zabiegi stomatologiczne można u wszystkich seniorów przeprowadzić. Przy wybielaniu zębów czy wszczepieniu implantów zębowych istnieją przeciwwskazania o których należy pamiętać. Dlatego warto skorzystać z konsultacji stomatologicznej, która pomoże dobrać odpowiedni zabieg dla konkretnego pacjenta.
  ... zobacz więcej
 • 17:44:09, 06-03-2017 wesolysenior

  tak się zastanawiam, jak uśmiech może dodawać lat?
 • 10:41:38, 12-07-2017 euzebia

  Chyba tylko jak ktoś ma żółte zęby;-D
 • 15:45:54, 13-10-2017 bacaaa

  Śmiech to zdrowie!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • eGospodarka.pl
 • Umierać po ludzku
 • Akademia Pełni Życia
 • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
 • Oferty pracy