Strona głównaUrodaCera odwodniona

Cera odwodniona

Cera może być tłusta, sucha, mieszana (i taka występuje najczęściej), normalna, ale przy tym także odwodniona - i to bez względu na to, do jakiej kategorii pierwotnie należy. Odwodnienie skóry jest znacznie bardziej powszechnym zjawiskiem, niż mogłoby się wydawać - doświadcza jej w jakimś stopniu nawet 98% populacji.
Cera odwodniona [© Olga Lyubkin - Fotolia.com] Charakterystyka cery odwodnionej

Cechuje się chropowatością, uczuciem ściągnięcia, podatnością na podrażnienia. Może ulegać łuszczeniu i intensyfikacji procesu starzenia się.

Cera może ulegać odwodnieniu z powodu różnorodnych czynników:

- nieodpowiednie mycie; każdy preparat, kosmetyk, który pozostawia skórę „czystą jak łza" i napiętą przyczynia się do odwadniania cery. Mydło ma odczyn zasadowy i usuwa z powierzchni naskórka płaszcz hydrolipidowy czyniąc warstwę rogową niezabezpieczoną i narażoną na utratę odpowiedniego nawilżenia

- zaniedbanie; tu można wymienić wiele naszych działań, np. picie niedostatecznej ilości wody, stosowanie niewłaściwych kosmetyków, palenie papierosów. Nałóg palenia jest bezpośrednio związany z formowaniem zmarszczek - ogrnicza przepływ krwi w kapilarach, co zmniejsza nawilżanie i odżywianie komórek skóry.

- medykamenty i choroby; niektóre choroby mogą powodować odwodnienie i w wyniku tego uszkadzanie naskórka. Leki diuretyczne oraz medykamenty na przeziębienie i grypę wysuszają śluzówki w sposób pośredni negatywnie wpływając na skórę.

- nieodpowiednie nawilżanie; kosmetyki nawilżające o zbyt lekkiej konsystencji, które natychmiast po nałożeniu „znikają" w skórze nie zapewniają dostatecznej ochrony przed odwodnieniem.

- peeling; zbyt częste peelingowanie skóry prowadzi do zniszczenia spójności komórek skóry w niektórych typach cery, co redukuje jej zdolność do utrzymania odpowiedniej wilgotności i może niszczyć kapilary.

- klimatyzacja i klimat; skóra szybko traci nawilżenie w klimatyzowanych i przegrzanych pomieszczeniach.

- gorący prysznic; siła mechaniczna i wysoka temperatura wody usuwają sebum z powierzchni skóry narażając kapilary na uszkodzenia i cerę na odwodnienie; zawsze myj twarz osobno lekko ciepłą wodą.

- niezbilansowana dieta; spożycie nadmiernej ilości soli może nasilić odwadnianie cery, podobnie nie poleca się osobom o cerze skłonnej do wysuszania picia kawy.

Pielęgnacja skóry odwodnionej

Przede wszystkim należy zidentyfikować czynniki wywołujące odwodnienie i starać się je eliminować lub redukować ich negatywne działanie.

Należy intensywnie nawilżać skórę - stosować kosmetyki zawierające m.in. mocznik, kwas hialuronowy, naturalny czynnik nawilżający, używać preparatów o kwaśnym ph, stosować maseczki nawilżające, korzystać z mleczka do demakijażu. Trzeba unikać silnie działających preparatów, szczególnie z zawartością alkoholu i wszelkich mogących podrażniać skórę.

Warto też pić litr wody mineralnej dziennie, unikać nadmiernego opalania, wystrzegać się -w miarę możliwości - przebywania w pomieszczeniach klimatyzowanych i przegrzanych.

Fot. © Olga Lyubkin - Fotolia.com

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy