Strona głównaUrodaCera mieszana

Cera mieszana

Jest jednym z najczęściej występujących rodzajów skóry, ale też najtrudniejszych do prawidłowej pielęgnacji. Rozpoznawana jest zwykle u osób dorosłych, wcześniej bowiem mają miejsce intensywne zmiany - u nastolatków możemy mieć do czynienia z cerą łojotokową czy trądzikową. Wiedza na temat specyfiki tego rodzaju cery jest nikła, bowiem Polacy rzadko są w ogóle zorientowani, jaki typ cery posiadają (70% Polaków nie umie tego określić), tymczasem niewłaściwa pielęgnacja może powodować odwodnienie skóry i przedwczesne starzenie się.
Cera mieszana [© Adam Borkowski - Fotolia.com] Charakterystyka cery mieszanej

Cera mieszana odznacza się właściwościami charakterystycznymi zarówno dla cery suchej, jak i tłustej. Tzw. strefa T, obejmująca skórę czoła, nosa i brody, cechuje się nasilonym wydzielaniem sebum, co powoduje, że jest błyszcząca, ma rozszerzone pory i tendencję do powstawania zaskórników. Pozostałe partie skóry: policzki i szyja - w wyniku niedostatecznego wydzielania sebum i braku ochronnego płaszcza lipidowego - są niedostatecznie nawilżone i podrażnione, stają się suche, napięte, skóra w tych miejscach może się złuszczać.

Pielęgnacja cery mieszanej

Różnice w specyfice skóry twarzy sprawiają, że trudno o nią właściwie dbać. Cera mieszana może reagować zaczerwienieniem, napięciem i uczuciem pieczenia na wodę z mydłem i liczne środki kosmetyczne. Do jej pielęgnacji polecane są takie preparaty, które w strefie T będą działały redukując i normalizując wydzielanie sebum, w pozostałych partiach zaś ochronią przed wysuszaniem.

Nie należy używać kosmetyków mogących podrażniać skórę, w tym np. mechanicznych peelingów. Strefę T trzeba odtłuścić, nawilżyć i odżywić, na pozostałe partie zaś warto stosować preparaty nawilżające, odżywcze i witaminowe. Warto dwa razy dziennie myć twarz żelem do cery mieszanej, stosować przeznaczony doń tonik i krem matujący na dzień oraz złuszczający z kwasami owocowymi, które pomogą regulować pracę gruczołów łojowych na noc.

Poleca się tez stosowanie masek odżywczych na obszary, które trzeba ujędrnić, dotyczy to głównie okolic oczu, szyi, dekoltu. W osuszaniu strefy T pomogą maski jarzynowo-owocowe latem i białka, bądź twarogu zimą. Należy stosować dietę bogatą w witaminy, zawierającą warzywa, owoce i kiełki zbożowe. Warto też zakupić i stosować w domach nawilżacze powietrza.

Wśród składników, które zawierają preparaty dla cery mieszanej znajdują się m. in.:
  • kwasy owocowe (wykazują działanie ściągające i regulujące pracę gruczołów łojowych);
  • filtry UVA/UVB (chronią skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych);
  • biotyna (działa oczyszczająco i regenerująco);
  • aminokwasy (redukują aktywność gruczołów łojowych, większym stopniu zatrzymują wodę w skórze i jej nawilżenie);
  • bentonit, tj. biała glinka (obniża poziom wydzielania sebum i usuwa efekty błyszczenia się cery);
  • oligoelementy: krzem, glin, magnez, żelazo, miedź, mangan i selen (pochłaniają nadmiar sebum i zapobiegają błyszczeniu się cery);
  • mieszanki szałwii, rozmarynu, rumianku czy skrzypu (wykazują działanie przeciwzapalne).

Fot. © Adam Borkowski - Fotolia.com

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy