Strona głównaUrodaAromatyczni przyjaciele włosów. Olejki eteryczne

Aromatyczni przyjaciele włosów. Olejki eteryczne

Kiedy nasze włosy są zmęczone stosowaniem różnorodnych preparatów i chemicznych specyfików, warto sięgnąć po nieco inne rozwiązanie. Do odpowiedniej pielęgnacji włosów można zastosować olejki eteryczne, z których możemy samodzielnie przygotować aromaterapeutyczne szampony, odżywki i płukanki.
Aromatyczni przyjaciele włosów. Olejki eteryczne [© Sea Wave - Fotolia.com] Do pielęgnacji włosów wypadających używamy między innymi : rumianku rzymskiego, cytrynowego, szałwii muszkatołowej, rozmarynowego, tymiankowego i cyprysowego. Natomiast bazę do przygotowania preparatów pielęgnacyjnych stanowić powinny oleje roślinne: jojoba i wiesiołkowy. Takim włosom może pomóc specjalna płukanka. Do jednego litra wody należy dodać dwie krople olejku rozmarynowego i jedną kroplę olejku cytrynowego. Tak przygotowaną miksturą płuczemy włosy regularnie, po każdym myciu głowy. Miksturę wykorzystujemy do ostatniego płukania.

W celu lepszego ukrwienia cebulek włosowych, a tym samym odżywienia i wzmocnienia procesu wzrostu włosa, warto w warunkach domowych przygotować specjalny szampon. Do stu mililitrów używanego przez nas szamponu, najlepiej nieperfumowanego, dodajemy po pięć kropli następujących olejków eterycznych: cytrynowego, rozmarynowego, szałwii muszkatołowej i ylangowego. Mikstura nie tylko wzmacnia włosy, ale również ma właściwości przeciwłupieżowe.

Możemy również przygotować do mycia włosów zestaw stymulujący złożony ze stu mililitrów szamponu, pięciu kropli oleju jojoba, trzech kropli olejku rozmarynowego i dwóch kropli olejku cytrynowego.

Do z łupieżem wykorzystywane są między innymi olejki: rozmarynowy, cytrynowy, tymiankowy, cyprysowy, lawendowy, eukaliptusowy i szałwii lekarskiej. Aby usunąć łupież możemy przygotować do mycia włosów specjalny preparat. W tym celu łączymy sto mililitrów szamponu z osiemnastoma kroplami olejku rozmarynowego, dziesięcioma kroplami olejku tymiankowego i ośmioma kroplami olejku szałwii lekarskiej.

Włosom z łupieżem pomoże także specjalny zestaw stymulujący do mycia, w którym oprócz stu mililitrów szamponu, znajdzie się dziesięć kropli olejku szałwii lekarskiej, dziesięć kropli olejku cytrynowego, pięć kropli olejku tymiankowego i piętnaście kropli olejku eukaliptusowego.

Suche włosy pielęgnują przede wszystkim olejki: lawendowy, rozmarynowy, geraniowy, oraz oleje roślinne ze słodkich winogron, awokado, jojoba i wiesiołkowy.

Dla włosów przetłuszczających się wskazane jest przygotowanie szamponów i odżywek z użyciem olejków: rozmarynowego, lawendowego, cyprysowego, cytrynowego, tymiankowego, bergamotowego, ylangowego i drzewa herbacianego, natomiast bazę stanowić mogą oleje wiesiołkowy, sezamowy i z pestek brzoskwini.

Bez względu na to, czy nasze włosy dostarczają nam problemów, czy też nie mamy z nimi żadnych kłopotów, warto sięgać po olejki eteryczne lub preparaty powstałe na ich bazie by niwelować dolegliwości lub po prostu – jak najdłużej cieszyć się ich pięknem i zdrowym, atrakcyjnym wyglądem.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy