Strona głównaUrodaZa młody wygląd w starszym wieku odpowiadają głównie geny

Za młody wygląd w starszym wieku odpowiadają głównie geny

Przed oznakami upływu czasu ratujemy się na różne sposoby, kupujemy kosmetyki powstrzymujące starzenie się czy poddajemy się zabiegom odmładzającym - wszystko to jednak daje ograniczone efekty, a najsilniejszy wpływ na nasz wygląd mają geny...
Za młody wygląd w starszym wieku odpowiadają głównie geny Naukowcy odkryli, że kobiety, które wyglądają młodo na swój wiek, cechują się większą ekspresją określonych genów związanych ze zdrowiem skóry.

Badacze z Beth Israel Deaconess Medical Center w Bostonie uważają, że zwiększenie aktywności tych genów może być sposobem na spowolnienie procesu .

Wraz z wiekiem wygląd skóry się zmienia, traci ona elastyczność i staje się cieńsza, a także pojawiają się na niej zmarszczki i plamy wątrobowe. Intensywność tych zmian zależy od wielu czynników środowiskowych i tych związanych ze stylem życia, w tym ekspozycji na światło słoneczne.

Wspomniane czynniki nie oddziałują jednak w jednakowym stopniu na różnych ludzi. Niektórzy nie wyglądają na swój wiek, a ich tajemnica nie tkwi jedynie w pieczołowitej ochronie przed oddziaływaniem słońca czy „rujnowaniu się" na najnowsze zabiegi odmładzające. Wszystko dlatego, że po prostu są genetycznie „uwarunkowani" do młodego wyglądu.

W badaniu wzięło udział 158 kobiet w wieku 20 - 74 lata. Niektóre z nich wyglądały znacznie młodziej niż można by tego oczekiwać na podstawie ich metrykalnego wieku. Jasno świadczyła o tym cyfrowa analiza twarzy.

U uczestniczek wykonano biopsje obszarów skóry narażonych na częste ekspozycje na światło słoneczne (w tym części twarzy i przedramienia), a także części schowanych przed słońcem (fragmentu pośladków). Wspomniane próbki analizowano pod kątem zmian związanych z procesem starzenia się. Poza tym przeanalizowano próbki śliny w celu analizy genów.

Jak ustalono, wraz z upływem czasu następowały silniejsze zaburzenia pomiędzy ilością i , a także modyfikacje w zdolności komórek do podziału oraz w funkcjonowaniu bariery ochronnej skóry. U kobiet, które wydawały się młodsze niż wynikało to z ich daty urodzenia, odnotowano większą ekspresję genów związanych z różnorodnymi procesami biologicznymi, takimi jak naprawa DNA, reakcja na i replikacja komórek. Aktywniejsze były u nich też geny odpowadające za ochronę powierzchni skóry. Wreszcie, odznaczały się większą ekspresją genów związanych z metabolizmem mitochondriów wytwarzających energię w komórkach.

Autorzy wnioskują, że zwiększenie ekspresji wspomnianych genów mogłoby być dobrą strategią w powstrzymywaniu starzenia się skóry.

O badaniach napisano w Journal of the American Academy of Dermatology.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć