Strona głównaUrodaWcześniejsza terapia hormonalna to mniej zmarszczek i gładsza skóra

Wcześniejsza terapia hormonalna to mniej zmarszczek i gładsza skóra

Dłuższa terapia hormonalna stosowana w okresie menopauzy ma związek z mniejszą liczbą zmarszczek i mniejszą sztywnością skóry u kobiet po menopauzie.
Wcześniejsza terapia hormonalna to mniej zmarszczek i gładsza skóra [fot. luxstorm from Pixabay]
- Takie korzyści zaobserwowano u kobiet, które konsekwentnie stosowały terapię hormonalną w okresie przez co najmniej pięć lat - mówi prof. Hugh S. Taylor z Yale School of Medicine.

- Nie sądzimy, że leczenie hormonalne sprawi, że zmarszczki znikną, jeśli już się pojawiły, badania pokazują jednak, że taka terapia może im zapobiegać. Wspomniane leczenie sprawia, że są mniejsze, a skóra staje się bardziej elastyczna - dodaje prof. Taylor.

Porównano wygląd kilkunastu kobiet, które nie stosowały , z wyglądem pań stosujących to długoterminowo poddanych temu leczeniu. U wszystkich uczestniczek podobne były: wiek, rasa, poziom ekspozycji na słońce, stosowanie filtrów przeciwsłonecznych, palenie papierosów oraz typ skóry.

Stan skóry oceniali chirurdzy plastyczni, przy czym nie wiedzieli oni, które kobiety korzystają z terapii hormonalnej. Odkryto, że sztywność skóry zarówno na policzku, jak i na czole, była znacznie zmniejszona u uczestniczek stosujących leczenie hormonalne w porównaniu z tymi, które nie zostały mu poddane. Co więcej, kobiety z tej pierwszej grupy miały mniej zmarszczek, a te już obecne na ich twarzach były mniej wyraziste.

Według prof. Taylora, być może to, co dzieje się w skórze, może odzwierciedlać funkcjonowanie innych narządów, takich jak serce i kości, które również mogą zyskiwać korzyści z terapii estrogenowej. Jak się wydaje, leczenie hormonalne, sprawia, że skóra i zdrowiej, a jego wczesne rozpoczęcie dać dobre efekty kosmetyczne.

Taylor and his team plan to replicate the findings in a larger follow up randomized prospective study.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy