Strona głównaUrodaRogowacenie skóry - wstydliwy problem

Rogowacenie skóry - wstydliwy problem

Rogowacenie okołomieszkowe skóry (tzw. keratosis pilaris) to łagodna, choć uciążliwa dolegliwość, której przyczyną jest nieprawidłowe rogowacenie naskórka. W jego wyniku powstają chropowate w dotyku czopki rogowe, przypominające wyglądem „gęsią skórkę". Mogą pojawić się przede wszystkim na udach i ramionach, ale także zmiany także na twarzy, policzkach, w okolicach brwi, przedramionach czy nawet pośladkach. W okresie zimowym problem rogowacenia naskórka znacznie się nasila.
Rogowacenie skóry - wstydliwy problem Objawem jest nieestetycznie wyglądająca, zaczerwieniona i nierówna skóra, dla wielu stająca się wstydliwym problemem, który nie zawsze da się ukryć np. pod ubraniem - zresztą, jak tłumaczy lekarz dermatolog Marek Lewandowski, konsultant medyczny firmy farmaceutycznej Lefrosch, nie to stanowi receptę na to zaburzenie.

Skąd to się bierze?

Najczęściej rogowacenie związane jest z nadmiernym , przy jednoczesnym zaleganiu na skórze obumarłych komórek. Na ogół zmiany chorobowe nie powodują żadnych dolegliwości oprócz fatalnego wyglądu skóru, czasem jednak mogą być przyczyną uporczywego świądu i pieczenia. Wtedy najprawdopodobniej mamy do czynienia z rogowaceniem mieszkowym, którego nie powinno się ignorować.

- Keratosis pilaris traktuje się jako jednostkę chorobową, mimo że nie powoduje zagrożenia dla zdrowia i może ustąpić samoczynnie. W przypadku, gdy zauważamy nasilone objawy lub pragniemy szybko pozbyć się tego problemu, warto sięgnąć po sprawdzone preparaty kosmetyczne lub zasięgnąć porady dermatologa - radzi dr Marek Lewandowski.

Rogowacenie okołomieszkowe najczęściej ma podłoże genetyczne i wiąże się z nieprawidłowym wchłanianiem witaminy A do organizmu. Może być również nabyte, głownie poprzez wysuszenie powietrza.

Witamina A, C i dobry krem!

W walce z rogowaceniem skuteczne będzie uzupełnienie niedoborów witaminy A i C. Dostarczą ich warzywa i owoce, jak marchewka, szpinak, kalafior, śliwki, brzoskwinie czy truskawki i cytryna. Poprawa stanu skóry następuje także przy stosowaniu peelingów czy masaży szorstką rękawicą, jednak przy uszkodzeniu zmian skórnych (np. po wyskubaniu czopków) można doprowadzić do nasilenia dolegliwości i pojawienia się blizn. Zabiegów peelingu i masaży nie wolno stosować przy już występujących stanach zapalych.

Na rynku istnieją też kosmetyki i przeznaczone do zwalczania tej dolegliwości - ich głównym atutem jest działanie nawilżające i przeciwzapalne. Ponieważ rogowacenie to najczęściej defekt kosmetyczny, który nie wymaga konsultacji lekarskiej, w przypadku łagodnych zmian wystarczy poradzić się kosmetologa lub farmaceuty, który zaleci odpowiedni krem i właściwą pielęgnację.

Przed zakupem warto upewnić się, czy proponowany kosmetyk zawiera wszystkie niezbędne składniki, dzięki czemu będzie w skuteczny sposób zapobiegał nadmiernemu rogowaceniu skóry, działał nawilżająco i przeciwzapalnie, a jednocześnie przyspieszał regenerację uszkodzonych partii naskórka. Pamiętajmy, że z problemem raczej nie poradzą sobie "zwykłe" kosmetyki nawilżające. Dlatego wybierając kosmetyk dla siebie, warto dokładnie zapoznać się ze składem danego preparatu. Warto, żeby zawierały one aktywne substancje takie jak kwas salicylowy czy mocznik oraz nawilżające i łagodzące - pantenol, alantoinę, oliwę z oliwek, i tym podobne.

Taki skład zagwarantuje także szersze zastosowanie preparatu, który stanie się nie tylko sposobem na walkę ze zrogowaceniami pielęgnację nadmiernie suchej skóry, ale dodatkowo będzie działał jako środek tonizujący po depilacji czy goleniu, można go też będzie stosować do walki ze stwardnieniami na stopach, kolanach czy łokciach.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 18:32:25, 15-06-2013 ~gość: 31.11.182.xxx

    na rogowacenie dermokosmetyki działają fantastycznie, sama używam dermokosmetyków marki decubal i na szczęście uporałam się z tym problemem!
  • 16:43:06, 08-07-2013 Katarzyna i Jerzy

    Odciski i zrogowacenia to naturalna ochrona skóry przed nieustannym tarciem i naciskiem. Zazwyczaj jest twarda i martwa. Naciska na nerwy i silnie unerwioną okostną.
    - aby się pozbyć zrogowacenia trzeba je regularnie namaczać i mechanicznie ścierać (nie wycinać),
    - moczymy stopy z dodatkiem sody oczyszczonej, okład z cebuli wcześniej zalanej octem, na noc,
    - przykładamy cytrynę lub sok z cytryny na waciku, zawijamy na godzinę,
    - smarujemy maścią nagietkową na wieczór,
    - namoczone odciski usuwamy pumeksem, specjalnymi pilniczkami do odcisków. Stopniowo nie uszkadzając zdrowej skóry,
    - odciski nacieramy oliwą z oliwek, olejem rycynowym, moczymy w wodzie z sola gorzką (epsomit),
    - plaster z kwasem salicylowym, przymoczka ze zgniecionej aspiryny zmieszanej z dodatkiem soku z cytryny na 10 minut,
    - maść, krem zawierająca mocznik, moczyć stopy z dodatkiem soli mineralnych,
    - opatrunek ze zgniecionego czosnku z oliwą. Przy tych przykładaniach należy uważać aby nie sparzyć skóry dookoła, przede tymi czynnościami warto zabezpieczać skórę grubą warstwą wazeliny,

    Może któryś z tych sposobów pomoże.
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy