Strona głównaUrodaMłody wygląd oznacza większe szanse na dłuższe życie

Młody wygląd oznacza większe szanse na dłuższe życie

Jeśli młodo wyglądasz, z większym prawdopodobieństwem pożyjesz dłużej niż twoi rówieśnicy, którym daje się „na pierwszy rzut oka" więcej lat.
Młody wygląd oznacza większe szanse na dłuższe życie [Fot. JackF - Fotolia.com] może być wskaźnikiem szans na - pozwala oszacować, kto umrze młodziej, a kto doczeka , mówią badacze z Uniwersytetu Południowej Danii.

W badaniach wzięło udział 387 par bliźniąt w wieku 70-99 lat. Wszystkim uczestnikom zrobiono zdjęcia, na podstawie których trzy grupy ludzi oceniały wiek danej osoby. Do pierwszej grupy należały pielęgniarki geriatryczne, do drugiej starsze kobiety, mniej więcej rówieśniczki badanych. Trzecią grupę stanowili młodzi mężczyźni i autorzy oczekiwali, że oni będą najbardziej krytycznymi sędziami.

Po takiej ocenie badacze przez siedem lat monitorowali losy uczestników. Okazało się, że szacowany wiek uczestników był dobrym predyktorem wieku śmierci. Im większa była różnica szacowanego wieku u bliźniąt, tym wyższe było prawdopodobieństwo, że ten z rodzeństwa, kto był uznawany za starszego, szybciej umrze.

Autorzy odkryli, że postrzegany wiek miał związek z długością telomerów. Osoby wyglądające na młodsze miały zwykle dłuższe telomery. Telomery to struktury, które znajdują się na końcach chromosomów i chronią przed uszkodzeniem DNA. Podczas podziałów komórki ulegają skróceniu. Ostatecznie całkowicie zanikają pozostawiając komórkę bez ochrony. Wówczas komórka albo zginie, albo zaczyna się starzeć. W efekcie, na tym właśnie polega najwazniejsze odkrycie, im dłuższe są telomery, tym większe są szanse na .

Wyniki badań opublikowano w .

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X