Strona głównaUrodaJak nowe technologie zmieniają standardy piękna

Jak nowe technologie zmieniają standardy piękna

Od kiedy można edytować zdjęcia za pośrednictwem różnych aplikacji, takich jak Snapchat czy Facetune, poziom fizycznej „doskonałości", który wcześniej oglądaliśmy jedynie w magazynach o celebrytach i urodzie, jest teraz obecny we wszystkich mediach społecznościowych. Gdy takie perfekcyjne obrazy stają się normą, zmienia się sposób postrzegania piękna przez ludzi na całym świecie, a to może odbić się na samoocenie i wywołać dysmorfię ciała, ostrzegają Boston Medical Center.
Jak nowe technologie zmieniają standardy piękna [fot. Luis Wilker Perelo WilkerNet from Pixabay]
ciała to zaburzenie polegające na nadmiernym koncentrowaniu się na wadach swojego wyglądu. Często charakteryzuje się tym, że ludzie podejmują ogromne, czasem wręcz niebezpieczne starania, by ukryć swoje niedoskonałości. Osoby dotknięte tym problemem nieustannie odwiedzają dermatologów lub w nadziei na zmianę wyglądu. Zaburzenie dotyka około 2 procent ludzi i jest klasyfikowane w spektrum obsesyjno-kompulsywnym.

Eksperci odkryli, że osoby, które modyfikowały swoje zdjęcia, były bardziej zaniepokojone swoim wyglądem ciała. Poza tym 55 procent chirurgów plastycznych deklaruje, że ich pacjenci chcą poprawić swój wygląd, żeby lepiej wypadać w tzw. .
Pojawiło się nowe zjawisko zwane "dysmorfią Snapchata" - mówi dr Neelam Vashi z Boston University School of Medicine. Pacjenci oczekują zabiegów, które pomogą im wyglądać jak przefiltrowane wersje samych siebie - dodaje Vashi.
Zdaniem autorów operacja nie jest najlepszym sposobem postępowania w takich przypadkach, ponieważ nie poprawi, a może pogorszyć zaburzenia dysfmorficzne. Eksperci polecają w takich przypadkach interwencje psychologiczne, takie jak terapia poznawczo-behawioralna.
Filtrowane selfie mogą sprawiać, że ludzie stracą kontakt z rzeczywistością, oczekując, że cały czas powinni wyglądać idealnie - powiedział Vashi. - Może to być szczególnie szkodliwe dla nastolatków i osób z zaburzeniem dysmorficznym, dlatego istotne jest rozumienie wpływu mediów społecznościowych na wizerunek ciała, aby skuteczniej leczyć zaburzenia i udzielać porad pacjentom - dodaje Vashi.
Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy