Strona głównaUrodaJa szybko chudnąć? Oto bezpieczne tempo

Ja szybko chudnąć? Oto bezpieczne tempo

Każdy, kto się odchudza, chciałby jak najszybciej zobaczyć efekty swoich wysiłków, niecierpliwość nie jest jednak sprzymierzeńcem w skutecznym procesie utraty na wadze, a wręcz może być niebezpieczna. Sprawdź, jakie tempo utraty na wadze jest najlepsze.
Ja szybko chudnąć? Oto bezpieczne tempo [© kikesuay - Fotolia.com]
Warto stopniowo tracić na wadze. Po pierwsze, pozwoli to zachować zdrowie, po drugie zaś jest zwykle najbardziej skuteczne w utrzymaniu nowej niższej masy ciała na dłużej.

Szybka jest zazwyczaj wywoływana utratą płynów lub niedożywieniem, a to powoduje jedynie krótkotrwałe zmiany. Dawne kilogramy ponownie się pojawią, gdy tylko zwiększy się ilość płynów w diecie lub wróci się do dwnych nawyków. Głodzenie się, żeby szybko schudnąć może być bardzo niebezpieczne, ponieważ może skutkować niedoborami białka, które jest niezbędne do budowy i utrzymania nowych komórek, a także niedostatkiem i , co zwiększa ryzyko złamań i .

Za dobre tempo odchudzania uważa się utratę od połowy do jednego kilograma tygodniowo. Jakkolwiek może się to wydawać powolnym procesem zyskiwania ładniejszej sylwetki, oznacza najwyższe prawdopodobieństwo utrzymania mniejszej masy ciała przez dłuższy czas. Taka szybkość zmniejszania wagi może być uzyskana poprzez zmniejszenie o 500 kcal. codziennie jedzonych posiłków.

Eksperci przypominają też, że efektywność odchudzania ma związek ze zmianą stylu życia. Nie można nastawiać się na krótkotrwałe modyfikacje w diecie czy aktywności fizycznej. Jeśli planuje się takie zmiany jedynie na jakiś czas, po jego upływie waga będzie ponownie wzrastała. trzeba podejmowac regularnie, a dieta powinna zawierać wszystkie składniki odżywcze, ale nie może być zbyt kaloryczna.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy