Strona głównaUrodaEfekt jo-jo. Jak działa ten mechanizm?

Efekt jo-jo. Jak działa ten mechanizm?

Za tzw. efekt jo-jo, czyli odzyskiwanie dawnej wagi po okresie chudnięcia, odpowiadają określone hormony.
Efekt jo-jo. Jak działa ten mechanizm? [fot. Bruno /Germany from Pixabay]
Związane z apetytem hormony odgrywają ważną rolę w procesie odzyskiwania wagi po czasie stosowania . Nowe badanie potwierdza, że osoby z najwyższym poziomem leptyny i najniższym poziomem greliny częściej odzyskują poprzednią wagę.

Niektórzy ludzie po przejściu na dietę odchudzającą w krótkim czasie ponownie lub nawet ważą więcej niż przed rozpoczęciem diety. Określa się to jako efekt „jo-jo".
Są pacjenci podatni na regulację masy ciała i tacy, którzy są oporni na korzyści wynikające z diety. Wydaje się, że sposób, w jaki każdy pacjent reaguje na leczenie, jest z góry określony przez jego własne cechy - mówi Ana Belén Crujeiras z Zespołu Szpitali Uniwersyteckich w Santiago.
W badaniach przeanalizowano rolę poziomu hormonów w osoczu, takich jak grelina, leptyna i insulina, na powrót pierwotnej masy ciała u 104 osób z nadwagą stosujących dietę hipokaloryczną (niskokaloryczną). Po ośmiu tygodniach odkryto, że grupa, która odzyskała ponad 10 proc. utraconej wagi, miała wyższy niż przeciętny poziom leptyny i niższy poziom greliny. Nie zaobserwowano różnic w ilości insuliny.
Część lub z mających , którzy przybierają na wadze po okresie stosowania diety, mogą zostać zidentyfikowani nawet przed rozpoczęciem terapii odchudzającej, wystarczy spojrzeć na poziom wspomnianych hormonów w osoczu - podkreśla Crujeiras.
Według autorów uzyskane wyniki to krok ku badaniom nad hormonami związanymi z apetytem, które mogą być narzędziami do opracowywania indywidualnie dostosowanych programów odchudzania. Takie programy mogłyby zagwarantować otyłym pacjentom efektywność w utrzymaniu nowej, mniejszej wagi.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy