Strona głównaUrodaBotoks a emocje: zabieg może zaburzać komunikację między ludźmi

Botoks a emocje: zabieg może zaburzać komunikację między ludźmi

Zastrzyki z botuliny w mięśnie twarzy osłabiają widoczność zmarszczek mimicznych i odmładzają wygląd skóry w wyniku lekkiego paraliżu. Taki efekt uzyskiwany jest jednak pewnym kosztem osłabienia zdolności odczytywania mimiki innych osób. Wynika to z czasowego blokowania proprioceptywnego sprzężenia zwrotnego, czyli procesu, który pomaga nam zrozumieć emocje innych ludzi poprzez odtwarzanie ich na własnym ciele.
Botoks a emocje: zabieg może zaburzać komunikację między ludźmi [Fot. Microgen - Fotolia.com]
Zabiegi estetyczne stają się coraz powszechniejsze i poddają im się nie tylko celebryci, ale i przeciętni ludzie, chcący odmłodzić swój wygląd. Nic zatem dziwnego, że bada się nie tylko skutki takiego omładzania, ale też inne efekty uboczne tych procedur. Okazuje się, że zastrzyki z botoksu maja pewien wpływ na sferę emocjonalną. - Tymczasowy paraliż mięśni twarzy, który wywołuje ta toksyna, upośledza naszą zdolność uchwytywania wyrazu twarzy innych ludzi - wyjaśnia Jenny Baumeister ze Scuola Internazionale Superiore di Studi Avanzati (SISSA) w Trieście.

Rzecz ma związek z tym, że przetwarzanie informacji emocjonalnych, takich jak mimika, częściowo obejmuje odtwarzanie tych samych emocji na naszych twarzach. Innymi słowy, gdy obserwujemy , my również mamy tendencję do uśmiechania się (zwykle automatycznie). Jeżeli jednak sparaliżuje mięśnie twarzy, to proces odbierania cudzej ekspresji emocji staje się nieco utrudniony.

Uczeni przeprowadzili serię różnych testów oceniających rozumienie przed zabiegiem wstrzyknięcia botoksu i dwa tygodnie po nim. Reakcje uczestników porównano z osobami, które nie przechodziły zabiegu botulinowego.

- Negatywny efekt był bardzo wyraźny, gdy obserwowane ekspresje emocji były subtelne. Kiedy zaś uśmiech był szeroki, osoby po zabiegu z botoksem ciągle potrafiły go rozpoznać - mówi Francesco Foroni z SISSA. - W przypadku bardzo intensywnych bodźców, mimo wyraźnej tendencji do gorszego odczytwania emocji, różnica nie była znacząca. Jednakże niejednoznaczne znaki mimiczne, okazały się trudniejsze do wychwycenia i skutek paraliżu był bardzo widoczny - dodaje Foroni.

Według autorów negatywny wpływ botoksu może ujwniać się szczególnie w sytuacjach, w których ta emocje ulegają ‘ucieleśnieniu', czyli są po prostu widoczne. Osoby poddające się takim zabiegom muszą pamiętać, że ich zdolności komunikacyjne mogą być do pewnego stopnia zaburzone, mówią eksperci.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy